Jak ochronić nasze oszczędności przed inflacją?
Inflacja. To słowo, które słyszymy często, a znamy jeszcze mniej. Czym jednak jest inflacja? I dlaczego powinniśmy się nią przejmować? Ten artykuł wyjaśni Ci wszystko, co musisz wiedzieć o inflacji i jak może ona wpłynąć na Twoje oszczędności w ciągu najbliższej dekady.
Co to jest inflacja?
Inflacja to tempo, w jakim rosną ceny. Wielkość inflacji zależy od gospodarki. W zdrowej gospodarce, z niskim bezrobociem i stałym wzrostem płac i dochodów, inflacja jest bardzo mała.
W niezdrowej gospodarce, gdzie stopy procentowe są wysokie, a bezrobocie duże, ceny rosną szybciej niż zwykle. Inflacja ma miejsce, gdy ludzie żądają więcej pieniędzy, ponieważ obawiają się, że stracą one na swojej wartości. Kiedy tak się dzieje, za dobrami goni więcej pieniędzy niż wcześniej – w rezultacie ceny rosną, dopóki nie zostanie przywrócona równowaga między podażą a popytem.
Inflacja a oszczędności – to trzeba wiedzieć
Prawdopodobnie wiesz, że inflacja to sytuacja, w której ceny rosną. Być może jednak nie zdajesz sobie sprawy, że inflacja ma również wpływ na oszczędności. Jeśli Twoje konto oszczędnościowe jest oprocentowane na 3%, ale ceny towarów i usług rosną o 5%, Twoja siła nabywcza – ilość rzeczy, które możesz kupić za swoje pieniądze – spadnie o 2%.
Konta oszczędnościowe są często reklamowane jako bezpieczny sposób przechowywania gotówki i zarabiania w międzyczasie niewielkich odsetek. Ale jeśli chcesz chronić swoje pieniądze przed inflacją, istnieją lepsze opcje niż tradycyjne konta oszczędnościowe
Jak ochronić nasze oszczędności przed inflacją?
Inflacja to wzrost kosztów towarów i usług w czasie. Oznacza to, że jeśli nie nadążasz za inflacją, to Twoje pieniądze będą warte mniej. Jak za nią nadążyć? Musimy mądrze inwestować nasze oszczędności, aby z czasem zwiększały swoją wartość.
Aby to zrobić, musisz upewnić się, że to, w co inwestujesz, nadąża za inflacją. Można to zrobić na dwa sposoby: kupując aktywa, których wartość nie spadnie lub przynajmniej nie spadnie znacznie, i/lub kupując aktywa, których wartość znacznie wzrośnie (lub przynajmniej pozostanie bez zmian).
Pierwsza opcja jest dość prosta: jeśli stopy procentowe są niskie, a akcje radzą sobie dobrze, to fundusz obligacji może być dla Ciebie odpowiedni, ponieważ obligacje nie wykazują dużych wahań – są bardziej stabilne niż akcje, ale nadal oferują pewien potencjał wzrostu w czasie, gdy stopy procentowe rosną (co nieuchronnie nastąpi).
Więcej informacji jak chronić nasze oszczedności przed inflacją możesz uzyskać od specjalistów ds. finansów z krakowskiego biura rachunkowego RoscoTax.
W co inwestować w czasie inflacji?
W czasach wysokiej inflacji dobrym pomysłem jest inwestowanie w nieruchomości. Nieruchomości są uważane za jeden z najlepszych sposobów na ochronę swoich pieniędzy przed inflacją. Może to być również świetny sposób na zarabianie pieniędzy w tym samym czasie. Na przykład, jeśli posiadasz budynek mieszkalny lub dom, który był wynajmowany przez lata i zyskał na wartości, będziesz mógł go sprzedać za więcej niż to, co zapłaciłeś za niego na początku (twoja pierwotna inwestycja). To sprawia, że nieruchomości są doskonałą długoterminową strategią inwestycyjną w czasach wysokiej inflacji, ponieważ nie tylko chronią Twoje pieniądze, ale także budują bogactwo w czasie.
Podsumowanie
Inflacja może być dużym problemem dla Twoich oszczędności, ale nie jest to koniec świata. Inflacja jest naturalną częścią gospodarki i należy spodziewać się wahań cen aktywów w czasie, ponieważ różne czynniki wchodzą w grę. Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, to być poinformowanym o tym, jak inflacja wpływa na Twoje finanse, abyś mógł podejmować przemyślane decyzje, gdy przyjdzie czas na inwestowanie lub wydawanie pieniędzy!
Materiał zewnętrzny