Jak inflacja zmienia nasze życie i to nie na lepsze

Jak inflacja zmienia nasze życie i to nie na lepsze

W 2021 roku inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 20 lat, a ceny w grudniu wzrosły o ponad 8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Eksperci przewidują, że inflacja zmniejszy się w 2022 roku, ale nie oznacza to, że jej skutki nie będą odczuwalne jeszcze długo po tym, jak stopa inflacji spadnie. Zamiast tego, będą one miały wpływ na życie wielu osób, głównie na gorsze. Jeśli zastanawiasz się, jak inflacja zmienia życie, oto co musisz wiedzieć.

Jak inflacja zmienia życie

Inflacja zazwyczaj powoduje wzrost cen, również towarów codziennego użytku i artykułów gospodarstwa domowego. Podczas gdy pewnej inflacji w czasie zwykle nie da się uniknąć, ekstremalne wzrosty powodują znaczne trudności finansowe dla wielu ludzi, zwłaszcza dla gospodarstw domowych o niższych dochodach. Inflacja w takim stopniu drastycznie zmniejsza siłę nabywczą, a jeśli już zmagasz się z napiętym budżetem, może się wydawać, że twoja zdolność do wiązania końca z końcem wyparowuje z dnia na dzień.

Nawet gospodarstwa domowe o średnich dochodach mogą odczuć dotkliwy ból. Często szybkiej inflacji nie towarzyszy odpowiedni wzrost płac. Gdy spada siła nabywcza, gospodarstwa domowe, które kiedyś żyły dość wygodnie, mogą znaleźć się na krawędzi.

Emeryci też są obciążeni

Emeryci są podobnie obciążeni. Spadek siły nabywczej może mieć dla nich katastrofalne skutki, zwłaszcza jeśli następuje szybko.

W każdym z tych przypadków, jakość życia ulega pogorszeniu. Gospodarstwa domowe muszą dokonywać trudnych wyborów. Na przykład, mogą być zmuszone do podjęcia decyzji pomiędzy zakupem paliwa, aby dostać się do pracy, a zdobyciem ważnego leku na receptę. Mogą też debatować między zakupem żywności a pokryciem rachunku za prąd.

Chociaż te przykłady mogą wydawać się ekstremalne, odzwierciedlają one rzeczywistość dla zaskakującej liczby Polaków. Nawet gdy nastąpi już pewne zrównoważenie cen i dochodów, niektóre produkty mogą utrzymać swoje większe ceny jeszcze przez jakiś czas, szczególnie jeśli firmy próbują odzyskać utracone zyski, których doświadczyły z powodu inflacji.

Inflacja dotyka wszystkie sektory

Istnieją inne sektory, które również odczuwają wpływ inflacji. Przy szybko rosnących cenach mieszkań, osoby kupujące je po raz pierwszy mogą mieć trudności z konkurowaniem na rynku. Mogą oni być zmuszeni do wstrzymania się z decyzją lub mogą zaciągać kredyty, które zbytnio nadwyrężają ich budżet.

Jeśli kredytobiorcy mają zmienne oprocentowanie kredytów, płacone przez nich odsetki mogą zmierzać w górę jeszcze przez długi czas. Kiedy inflacja szaleje, zmienne oprocentowanie wzrasta, co skutkuje większymi opłatami za kredyt.

Ostatecznie, inflacja ma znaczący wpływ na większość ludzi. I w większości przypadków nie jest to zmiana na lepsze.

Czy należy się martwić inflacją?

Ogólnie rzecz biorąc, martwienie się o inflację nie przyniesie żadnych korzyści. Jednak bycie świadomym jej obecności i potencjalnego wpływu jest rozważne. Wiedząc, kiedy inflacja ma wpływ na Twoje życie, można podejmować decyzje, zanim domowy budżet zostanie zbytnio rozciągnięty. W ten sposób, dając Ci możliwość lepszego przetrwania finansowej burzy. Dodatkowo, można poszukać możliwości zwiększenia dochodów. Może to być np. praca dodatkowa lub na pół etatu, co pozwoli Ci zwiększyć zarobki i zrekompensować mniejszą siłę nabywczą.

Ostatecznie, inflacja nie pozostanie tak wysoka na zawsze. W miarę rozwiązywania problemów z łańcuchem dostaw, zmian płac i innych zmian, sytuacja zazwyczaj się uspokaja, nawet jeśli nie znika całkowicie. Idealnie byłoby po prostu dostosować się do sytuacji w jak największym stopniu, zapewniając sobie możliwość zachowania siły nabywczej do czasu, gdy inflacja przestanie być problemem.

Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments