Rodzaje rurociągów przemysłowych

Rodzaje rurociągów przemysłowych

Rurociągi należą do najważniejszych elementów nowoczesnych instalacji przemysłowych, bez których trudno wyobrazić sobie rozwój gospodarczy. Ich zastosowanie ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całej infrastruktury wewnętrznej lub zewnętrznej budynku przemysłowego, ponieważ pozwala na realizację konkretnych procesów – np. transport, odpylanie, mieszanie, suszenie, destylację, odparowywanie czy składowanie mediów niezbędnych przy wytwarzaniu i przetwarzaniu produktów. Rurociągi są projektowane z myślą o przesyłaniu konkretnych substancji, takich jak np. woda, powietrze, paliwo lub ścieki. Ich klasyfikacja może jednak uwzględniać także inne kryteria.

Podział ze względu rodzaj przesyłanych mediów i materiał wykonania

Rurociągi przemysłowe wykorzystywane są do obiegu mediów na terenie danego obiektu. Budowa całej instalacji musi być oparta na rozbudowanym systemie rur, przewodów oraz innych liniowych elementów. Do ich montażu i stabilizacji służą dedykowane systemy zamocowań rurociągów. Standardowe konstrukcje są wykorzystywane do transportowania cieczy i gazów, jednak mogą być dodatkowo wyposażone w układy hydrauliczne i pneumatyczne do transportu ciał stałych. Do produkcji rurociągów przemysłowych najczęściej wykorzystuje się miedź oraz specjalne odmiany stali, w tym nierdzewną, ocynkowaną i kwasoodporną. Zastosowanie tych materiałów nadaje komponentom unikalnych właściwości, które sprzyjają transportowaniu określonych mediów. W takim przypadku do mocowania powinny być używane specjalne uchwyty do rur ze stali nierdzewnej. Dużą uniwersalnością charakteryzują się również rurociągi z tworzyw sztucznych, zwykle wykonane z polietylenu o zróżnicowanych parametrach. Tworzywo to jest termoplastyczne i obojętne fizjologiczne, a przy tym odporne na naprężenia i rozciąganie. Polietylen wykazuje też zdolność do kompensacji wydłużeń cieplnych.

Podział ze względu na spełniane funkcje

Rurociągi mogą spełniać wiele różnych funkcji w całym układzie, dlatego muszą być prawidłowo zamontowane. W ich mocowaniu bardzo przydatne są specjalne systemy i komponenty, które wspierają całą instalację i gwarantują jej bezawaryjną pracę. Bezpieczne mocowanie rur do ściany lub stropu jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych obejm i uchwytów, przy czym właściwości powinny być odpowiednie dla parametrów instalacji. Istotne jest też prawidłowe mocowanie rur PP, czyli z wykorzystaniem podpór przesuwnych. Ich zastosowanie ogranicza ruch poprzeczny przewodów, umożliwiając jednocześnie przesuwanie wzdłużne. W połączeniu z wykorzystaniem usztywniających punktów stałych PS, takie rozwiązanie daje pewność prawidłowego funkcjonowania rurociągów przy zmiennych obciążaniach termicznych lub mechanicznych. Uchwyty i mocowania do rur stalowych znaleźć można w ofercie firmy Sikla. Produkty te są dostępne w formie zestawów już wstępnie zmontowanych, co przyspiesza i ułatwia prace.

mocowania rur

Klasyfikacja ze względu na zastosowanie

Rurociągi mogą różnić się także pod względem zastosowania, uzależnionego od profilu przedsiębiorstwa korzystającego z instalacji przemysłowej oraz rodzaju używanego medium. Do najczęściej spotykanych należą rurociągi przesyłowe, używane do transportu rozmaitych paliw. W takim przypadku konieczne jest wykorzystanie specjalnych materiałów, które nie wchodzą w reakcje chemiczne. Nie bez znaczenia pozostaje konieczność ochrony łatwopalnych substancji przed działaniem ognia. Innym rodzajem są instalacje odpylające, w których rurociągi służą do odprowadzania szkodliwych substancji z przefiltrowanego powietrza. Wysokie ciśnienie pobiera zanieczyszczenia, a następni przekazuje je do oczyszczania. Instalacja tego typu powinna być bardzo szczelna. Specyficzny rodzaj rurociągów używany jest na stacjach uzdatniających, które wymagają przeprowadzenia wieloetapowej filtracji. Wyróżnić można także rurociągi technologiczne do przesyłania wody, pary i sprężonego powietrza, rurociągi sanitarne i przeznaczone dla przemysłu spożywczego, rurociągi kanalizacyjne i wentylacyjne czy rurociągi gazu średniego i wysokiego ciśnienia.

Materiał Partnera

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments