Kolokacja serwerów. Najważniejsze informacje!

Kolokacja serwerów. Najważniejsze informacje!

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z firmą produkcyjną, usługową czy handlową, jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa są dane oraz ich sprawny przepływ. Dzisiaj proces ich gromadzenia i wymiany odbywa się przede wszystkim drogą elektroniczną, co wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiedniej do tego infrastruktury. Jednym z kluczowych jej elementów są serwerownie, które mogą być umiejscowione w siedzibie firmy lub skolokowane poza nią – w wynajętej przestrzeni. Jakie są zalety tego rozwiązania? Kto może zyskać najwięcej na kolokacji?

Kolokacja serwerów od strony technicznej

Wynajęcie przestrzeni serwerowej w data center, czyli kolokacja, jest usługą, która pozwala na bezpieczne przechowywanie danych oraz zachowanie ciągłej dostępności online za pomocą łączy o dużej przepustowości. W praktyce kolokacja polega na wynajęciu określonej przestrzeni fizycznej w profesjonalnej serwerowni, gdzie zostaje umieszczony serwer firmowy wraz z całym jego oprzyrządowaniem.

Pod względem wielkości wynajmowanej powierzchni do wyboru jest zazwyczaj kilka wariantów, takich jak:

  • moduł – wydzielone miejsce współdzielone w szafie rack
  • szafa rack – maksymalna liczba modułów w szafie
  • kiosk – większa liczba odseparowanych szaf rack
  • serwerownia – całe pomieszczenie

Do wyboru mamy zatem całkiem elastyczny model, który pozwala na pełną optymalizację serwerowni pod względem potrzebnej przestrzeni. Przy czym miejsce to jest mierzone za pomocą parametru U – czyli jednostki wysokości pojedynczego slotu w szafie rock, który swoją drogą pozwala oszacować jakie obciążenie techniczne dla serwerowni stanowi konkretny serwer. Przykładowo jeden moduł liczy zazwyczaj 1U. W przypadku szafy liczba U zależy od jej konstrukcji – może być to na przykład 48U.

serwerownia

Korzyści kolokacji

Kolokacja jest rozwiązaniem, które niesie ze sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich jest gwarancja bezpieczeństwa przechowywanych danych, ponieważ data center, w których przechowujemy serwery, są profesjonalnie zabezpieczone zarówno od strony fizycznej, jak i wirtualnej. Standard tych zabezpieczeń nie jest zazwyczaj do osiągnięcia przez firmę.

Drugą istotną kwestią jest gwarancja dostępu do serwera 7/24/365. Jest to możliwe za sprawą rozwiązań technicznych, które gwarantują redundancję zarówno pod względem łączności internetowej, jak i energetycznej. Serwerownie są bowiem wyposażone zazwyczaj w kilka niezależnych łączy internetowych oraz linii energetycznych (lub nowoczesnych systemów UPS).

Kto zyska najwięcej na kolokacji?

Na kolokacji zyska każda firma, której zależy na wysokich parametrach technicznych i bezpieczeństwie swoich danych. Warto zauważyć, że nowoczesne data center oferują nie tylko przestrzeń serwerową, ale także niezwykle przepustowe łącza internetowe, które w detalu są kosztowne. Takie rozwiązanie sprawia, że wraz z kolokacją serwerów, zyskujemy niezwykle wydajną prędkość przesyłu danych, realizowaną przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Ponadto data center oferuje również szereg innych usług dodatkowych – takich jak wsparcie techniczne czy administrację serwerami.

Materiał zewnętrzny

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments