W czym hale stalowe są lepsze od obiektów murowanych?

W czym hale stalowe są lepsze od obiektów murowanych?

Rozwój przedsiębiorstw z sektora TSL z branży produkcyjnej lub rolniczej bardzo często pociąga za sobą konieczność rozbudowy infrastruktury. Hale magazynowe są jej stałym elementem. Pozwalają nie tylko na bezpieczne przechowywanie towarów w odpowiednich warunkach, ale także ich przygotowywanie do transportu, segregację i zabezpieczenie przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Choć pozornie może się wydawać, że hale murowane będą lepszym wyborem, w praktyce firmy coraz częściej decydują się na hale stalowe. Jakie argumenty przemawiają za takim wyborem?

Jak szybko powstaje hala stalowa?

Czas konstruowania hali murowanej to najczęściej kilka miesięcy. Wynika to z rodzaju zastosowanych materiałów, konieczności oczekiwania na ich odpowiednie utrwalenie oraz tego, że niezbędne jest stawianie całej konstrukcji krok po kroku.

Z kolei hala magazynowa wykonana ze stali może być gotowa nawet po kilku tygodniach. Bardzo często składa się ona z gotowych modułów, które łączy się ze sobą, więc czas realizacji całego zamówienia trwa znacznie krócej niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Dla przedsiębiorstwa to duża oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ ekipa montażowa pracuje krócej i szybciej można zreorganizować biznes.

Czy stalowa hala produkcyjna jest wytrzymała?

Warto zauważyć, że nie wszystkie prace remontowe i budowlane można realizować przez cały rok. Architekci radzą, aby przed nastaniem mrozów zakończyć:

  • prace ziemne,
  • murowanie ścian,
  • zadaszenie konstrukcji,
  • kładzenie fundamentów.

Wymusza to odpowiednią organizację robót budowlanych i ich przyspieszenie lub oczekiwanie na nadejście wiosny w kolejnym sezonie.

Konstrukcja hal stalowych jest znacznie prostsza i można je stawiać przez cały rok. Co więcej, doskonałe właściwości płyty warstwowej używanej do krycia stalowych konstrukcji sprawiają, że jest ona praktycznie niewrażliwa na zmiany temperatury i wilgotności oraz promieniowanie UV.

Takie poszycie ścian lub dachu nie wymaga niemal żadnych czynności konserwacyjnych pod warunkiem, że zostanie wcześniej ocynkowane lub pokryte inną warstwą zabezpieczającą.

Należy również pamiętać, że konstrukcje stalowe pozwalają na uzyskanie bardzo dużej kubatury budynków przy jednocześnie niskim ciężarze własnym. Gwarantuje to możliwość budowy tam, gdzie hala murowana nigdy by nie powstała.

Projektanci podkreślają też, że stalowe konstrukcje są odporne na działanie sił dynamicznych i praktycznie nie ulegają odkształceniu i rozciąganiu. Dlatego hala ze stali zachowuje swoje parametry techniczne przez długie lata.

hale rolnicze

Hale stalowe są tańsze niż murowane

Stawiając halę murowaną, należy liczyć się ze sporymi kosztami. Wynika to nie tylko z konieczności zatrudnienia kilkudziesięcioosobowej ekipy budowlanej i wynajmu ciężkiego sprzętu, ale także ilości elementów konstrukcji niezbędnych do postawienia. Poza fundamentami i konstrukcją nośną z żelbetu trzeba jeszcze wznieść ściany i wybudować dach. Konstrukcja ścian jest najczęściej dwuwarstwowa, co dodatkowo podnosi koszty.

Najbardziej podstawowa hala stalowa składa się z:

  • fundamentów,
  • konstrukcji stalowej,
  • pokrycia dachu,
  • blachy warstwowej utrzymującej warstwę ocieplenie na ścianach i suficie.

Wytworzenie i montaż tych elementów stalowych jest znacznie tańszy niż ich betonowych odpowiedników. Oczywiście w obu przypadkach pojawi się konieczność instalacji dodatkowych elementów, jak świetliki, doki czy bramy, które muszą być dopasowane do potrzeb konkretnej działalności.

Jakie rodzaje konstrukcji stalowych buduje się w praktyce?

Hale stalowe cechują się równie dużą różnorodnością jak budynki betonowe, ale łatwiej je rozbudować oraz dopasować do potrzeb klienta. Dzisiaj konstrukcje ze stali są wykorzystywane jako:

  • hale przemysłowe,
  • hale magazynowe,
  • ujeżdżalnie dla koni.

Dużą popularnością cieszą się też hale rolnicze przeznaczone do przechowywania sprzętu, surowców lub inwentarza.

Adaptacja hal stalowych do zmieniających się potrzeb firmy jest szybka i nie wymaga szeroko zakrojonych prac ziemnych lub wstrzymywania ciągłości funkcjonowania zakładu.

Nowoczesna technologia produkcji i najwyższej jakości materiały stosowane przez firmę Borga pozwalają tworzyć hale stalowe o powierzchni nawet 700 m2 i większej. Jednocześnie możliwość wykorzystania własnych fabryk przekłada się na zachowanie wytyczonych standardów na każdym etapie produkcji i kontrolę całego procesu budowy.

Przekonaj się, że hale stalowe to przyszłość Twojego biznesu.

we współpracy z Industrial

Materiał Partnera

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments