Krajowy System eFaktur, czyli KSeF. Modernizacja przestrzeni biznesowej w 2024 roku

Krajowy System eFaktur, czyli KSeF. Modernizacja przestrzeni biznesowej w 2024 roku

Ministerstwo Finansów rusza z kolejnymi zmianami w obszarze biznesu. Jednym z przyświecających im celów jest digitalizacja, z którą wiąże się choćby KSeF. Obecnie korzystanie z systemu jest dobrowolne od początku 2022 r., jednak w 2024 stanie się to obligatoryjne. Czym jest KSeF i co jego wdrożenie oznacza dla przedsiębiorców?

KSeF – definicja pojęcia

Zagłębiając się w temat, warto rozpocząć w pierwszej kolejności od zapoznania się ze znaczeniem terminu, o którym mowa. Skrót KSeF wywodzi się od pojęcia Krajowego Systemu eFaktur. To dedykowana platforma, której główne funkcje sprowadzają się do możliwości wystawiania i otrzymywania faktur w formie elektronicznej. Ich odbiór będzie możliwy jedynie po wyrażeniu na to zgody przez odbiorcę. Wdrożenie jej, według Ministerstwa Finansów, usprawni kwestie związane z szybszym zwrotem podatku VAT.

Wdrożenie KSeF: timeline zmian

Dzięki zapowiedzi zmian z odpowiednim wyprzedzeniem przez Ministerstwo przedsiębiorcy mogą się odpowiednio przygotować. Jakie aspekty zostały już wdrożone? 7 grudnia 2021 roku została opublikowana specyfikacja platformy KSeF. W tym samym czasie rozpoczęły się jej testy w wybranych firmach po to, żeby upewnić się, czy jest ona wystarczająco intuicyjna w obsłudze oraz czy spełnia potrzeby przedsiębiorców. Dwa tygodnie później nastąpiła uchwała ustawy o zmianie dotyczącej podatku od towarów i usług (w tym o wdrożeniu KSeF oraz ustrukturyzowanej formie wystawiania faktur) przez Sejm. Od października do grudnia 2021 roku trwały testy i pilotażowy program. Natomiast obecnie, od 1 stycznia 2022 roku każdy podatnik ma możliwość nieobowiązkowego korzystania z platformy. Jak zostało wspomniane na wstępie – zmieni się to prawdopodobnie po 1 stycznia 2024, kiedy stanie się to obligatoryjne.

biznes

Co zyskasz po wdrożeniu?

Ciężko nie zgodzić się ze stwierdzeniem, iż powszechna cyfryzacja posiada wiele pozytywnych aspektów, które mają za zadanie przede wszystkim ułatwić nam codzienne życie – zarówno zawodowe, jak i prywatne. Tak jest też w przypadku wdrożenia platformy KSeF, która ma wiele zalet. Jedną z nich jest szybszy zwrot podatku VAT, który zamiast obowiązujących obecnie 60 dni będzie wynosił 40. Inną kwestią, o której warto wspomnieć to łatwiejszy dostęp do dokumentacji i platformy, który będzie możliwy dzięki jej elektronicznej formie. Pozwala to także na większą mobilność przedsiębiorców i ich pracowników – żeby wystawić czy odebrać fakturę nie trzeba będzie, np. spotykać się fizycznie z klientem. System zmniejsza także ilość koniecznych ręcznych korekt dzięki zawartej w niej logice automatycznej weryfikacji reguł biznesowych, co z pewnością usprawni codzienną pracę. Warto tutaj wspomnieć także o innym aspekcie redukującym liczbę poprawek, a mianowicie o ustrukturyzowanej formie faktur.

Obowiązek korzystania z platformy KSeF wchodzi w życie za ponad rok, jednak nie warto czekać ze skorzystaniem z niej. Takie wdrożenie niesie za sobą wiele korzyści, które z pewnością odczuje większość przedsiębiorców już w pierwszych dniach.

Materiał zewnętrzny

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments