Jak zamontować odstraszacze ptaków na liniach energetycznych?

Jak zamontować odstraszacze ptaków na liniach energetycznych?

Rozwój gospodarczy i technologiczny oraz ochrona środowiska naturalnego rzadko idą w parze. Można się jednak postarać, aby ten pierwszy nie wpływał znacząco na istniejące ekosystemy. W przypadku linii energetycznych wymaga to montażu odstraszaczy ptaków, które dbają o bezpieczeństwo fauny, a także infrastruktury. Jak wygląda ich montaż?

Dlaczego odstraszacze ptaków na liniach energetycznych są niezbędne?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale napowietrzne linie energetyczne stanowią dla ptaków bardzo duże zagrożenie. Bez odpowiedniego zabezpieczenia zachęcają do odpoczynku, a nawet noclegu czy zakładania gniazd. Niekiedy przewody linii nie są również wystarczająco widoczne, co może prowadzić do kolizji.

Skuteczny odstraszacz ptaków na każdej linii energetycznej jest konieczny. W przeciwnym razie skrzydlaci przedstawiciele fauny są narażeni na:

  • obrażenia fizyczne, upadek z wysokości – spowodowane np. przez kolizję ze słabo widocznymi przewodami,
  • porażenie prądem – na przykład na skutek wystąpienia zwarcia podczas odpoczynku ptaka na słupie energetycznym.

Jednocześnie ptaki mogą zagrażać niezakłóconemu przesyłowi energii. Zdarza się bowiem, że wywołują zwarcia i awarie.

ptaki na liniach energetycznych

Ptaki potrafią nawet zakładać gniazda na słupach energetycznych, co stanowi zagrożenie zarówno dla nich, jak i dla infrastruktury. Odstraszacze pomagają jednak skutecznie je zniechęcić do zbliżania się do linii przesyłowych

Jak działają odstraszacze ptaków?

Jak działają odstraszacze ptaków montowane na liniach energetycznych? Stosuje się różne typy urządzeń, ale w większości działają one na podobnej zasadzie. Mają za zadanie przede wszystkim zwiększać widoczność linii i zniechęcać ptaki do odpoczynku na elementach infrastruktury technicznej. Wykorzystuje się w tym celu:

  • jaskrawe kolory,
  • ruch,
  • światło.

Najczęściej mają formę ruchomych tabliczek, które obracają się wraz z każdym podmuchem wiatru. Taki odstraszacz ptaków jest niedrogi, a przy tym bardzo skuteczny. 

Wybierając właściwe rozwiązanie, warto sprawdzić również, czy odstraszacz odbija lub emituje światło (również w nocy). Zapewnia to widoczność linii energetycznych nawet z kilkuset metrów!

Odstraszacze ptaków – montaż na liniach energetycznych

Montaż odstraszaczy na ptaki na liniach energetycznych przeprowadza się na różne sposoby w zależności od uwarunkowań danego obiektu. Samo zamocowanie urządzeń na przewodach nie jest trudne, ponieważ są one wyposażone w specjalne zaczepy. Trudność może jednak stanowić dostęp do linii, której przewody, zawieszone są nawet kilkadziesiąt metrów nad poziomem gruntu. W zawiązku z tym najczęściej wykorzystuje się jedną z trzech głównych technik.

  • Montaż ręczny odstraszaczy ptaków realizowany jest przez pracownika mającego dostęp do linii energetycznej. Zwykle wykorzystuje się w tym celu podnośniki lub ruchome podesty, które umożliwiają dostanie się na odpowiednią wysokość. To metoda stosowana przede wszystkim w warunkach miejskich i na łatwo dostępnych terenach.
  • Montaż za pomocą specjalnego uchwytu i drążka może być realizowany bez udziału skomplikowanego sprzętu. Drążek o odpowiedniej długości pozwala unieść odstraszacz ptaków na odpowiednią wysokość i zapiąć go na linii energetycznej. Jest to metoda stosowana przede wszystkim przy liniach niskiego napięcia zamontowanych do kilku metrów nad ziemią, ze względu na ograniczenia związane z wymiarami drążka.
  • Montaż odstraszaczy ptaków z użyciem dronów to najnowocześniejsza i najbezpieczniejsza metoda. Nie wymaga pracy na wysokości, jest szybka i efektywna. W takim przypadku nie ma również ograniczeń co do wysokości zawieszenia przewodów lub ich umiejscowienia. Drony sprawdzają się nawet na bardzo trudnym (np. górzystym, podmokłym) terenie, dlatego są stosowane coraz częściej do rozmaitych prac przy liniach energetycznych.

Należy również pamiętać, aby montować odstraszacze ptaków w zalecanych przez producenta odległościach – tylko wówczas są w pełni skuteczne!

Materiał zewnętrzny

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments