Rozwój transportu morskiego i jego perspektywy

Rozwój transportu morskiego i jego perspektywy

Dane publikowane kilka lat temu przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie pozostawiają wątpliwości: transport morski odpowiada za 90% całkowitego wolumenu handlu międzynarodowego na świecie. Przewożenie towarów za pomocą statków pozwala nie tylko obniżyć koszty i skrócić czas podróży w stosunku do operacji lądowych, ale także obsłużyć ogromne zamówienia za jednym zamachem. Prawidłowe funkcjonowanie transportu morskiego jest jednak uzależnione od poprawnie działającej infrastruktury.

Infrastruktura kluczowa w rozwoju transportu morskiego

Montaż i naprawa jednostek pływających wymagają przestronnych doków wyposażonych w specjalistyczne urządzenia, które umożliwiają przenoszenie wielkogabarytowych i ciężkich elementów między stanowiskami. To samo dotyczy załadunku i rozładunku towarów zgromadzonych na pokładzie. Aby zapewnić sprawnie działające procesy logistyczne, przedsiębiorstwa zajmujące się handlem i transportem morskim muszą dbać o działające suwnice pomostowe. Jakie popularne rodzaje urządzeń dźwigowych można wyróżnić?

Suwnice z wciągnikiem łańcuchowym

Typowy rodzaj suwnicy, który doskonale poradzi sobie z udźwigiem do 5 ton. Niezastąpione przy transporcie surowców, niewielkich elementów montażowych. Stalowa konstrukcja urządzenia jest zaprojektowana tak, aby zapewnić bezpieczną i wieloletnią eksploatację oraz zminimalizować obciążenie konstrukcji nośnej budynku.

transport morski

Suwnice z wciągnikiem linowym

Zaawansowane technologicznie suwnice dopasowane do przenoszenia dużych obciążeń (nawet do kilkudziesięciu ton). Idealne do wykorzystania w transporcie morskim oraz procesie konstrukcji i naprawy okrętów. Możliwość zdalnej obsługi oraz wytrzymałe, stalowe liny sprawiają, że suwnica linowa jest niezbędnym elementem wyposażenia w wielu gałęziach przemysłu ciężkiego.

Suwnice z wciągarkami

Precyzyjnie sterowane suwnice niezastąpione przy wszelkiego rodzaju pracach naprawczych i montażowych. Dzięki wykorzystaniu dwóch wózków maksymalny udźwig może wynosić nawet kilkaset ton. Jej konstrukcja przewiduje intensywną eksploatację.

Suwnice niestandardowe

Suwnice niestandardowe stanowią odpowiedź na potrzeby klientów z konkretnej branży. Dzięki zastosowaniu rozwiązań dedykowanych określonym warunkom środowiskowym możliwe jest zachowanie ciągłości pracy przez cały czas.

Kompletując suwnice niestandardowe, można dopasować urządzenie do pracy w wysokich temperaturach, środowisku wilgotnym lub zasolonym albo specyfiki przenoszonych ładunków. Branża transportu morskiego jest pod tym względem szczególnie wymagająca, dlatego nie warto decydować się na półśrodki.

Suwnice zautomatyzowane

Montaż suwnic zautomatyzowanych pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa pracy operatora oraz innych osób przebywających w pobliżu maszyny. Chodzi nie tylko o możliwość obsługi zdalnej, ale także wykorzystanie trybów automatycznych i półautomatycznych, dzięki którym suwnica samodzielnie dobiera podstawowe parametry i zachowanie w zależności od napotkanych przeszkód.

Czy istnieją suwnice uniwersalne?

Oczywiście do prac prostych i powtarzalnych można zdecydować się na niewielkie suwnice uniwersalne. Poradzą sobie one z większością podstawowych zadań. Kiedy jednak pojawia się potrzeba wyjątkowej precyzji lub przeniesienia bardzo dużego ciężaru, lepszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia przeznaczonego do określonych celów.

Nowoczesne technologie oferowane przez firmę Konecranes umożliwiają obsługę zaawansowanego oprogramowania dopasowanego do potrzeb użytkownika oraz wdrożenie tzw. Smart Features w oprogramowaniu suwnic. Do tej drugiej grupy udogodnień można zaliczyć m.in.:

  • moduł antywahaniowy (ang. Sway Control),
  • moduł kontroli przeszkód (ang. Snag Prevention),
  • moduł wspomaganego obrotu ładunku (ang. Assisted Load Turning),
  • moduł bezpiecznych stref (ang. Protected Areas).

Rozwój transportu morskiego nie byłby możliwy bez sprawnie działających urządzeń dźwigowych. Dlatego kluczowe znaczenie dla powodzenia firmy ma nie tylko dobór odpowiednich rozwiązań, ale także regularna konserwacja, przegląd sprzętu oraz wymiana części i modernizacja parku maszyn. Tylko wtedy firma będzie w stanie nadążyć za zmieniającymi się warunkami.

Jeśli szukasz sprawdzonych rozwiązań, które przełożą się na zwiększone bezpieczeństwo pracowników i poprawę wyników finansowych, zajrzyj na i przekonaj się, że transport może przebiegać jeszcze sprawniej.

Materiał Partnera

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments